http://noor-ngo.com

شهر بلده

شهر بلده

شهر بلده مرکز بخش ییلاقی و کوهستانی بلده در فاصله ۷۰ کیلومتری شهر رویان از مسیر جاده پری واقع شده است . مسیر دیگر دسترسی به آن به صورت آسفالته در کیلومتر ۴۵ جاده هراز و محور ارتباطی آمل به تهران در محلی به نام هردورود بوسیله یک پل به طرف غرب از جاده هراز جدا می شود و پس از طی یک مسافت ۵۵ کیلومتری به شهر بلده می رسد. جاده در تمام طول مسیر از آبادی های خوش آب و هوا عبور می کند و در ادامه پس از عبور از بلده و با مسافت ۵۵ کیلومتر در محل پل زنگوله به جاده کندوان وصل می شود . این شهر از لحاظ آب وهوا، مناظر طبیعی ، چشمه ها و آبشار در فصل تابستان پذیرای گردشگران زیادی است .

Baladeh-Image_3

شهر بلده

 

بلده
شهری است از سده های دور که اکنون پس از پشت سر گذاشتن دوران با ابهت خود،
همچنان ایستاده است. این شهر از شهرستان نور، استان مازندران است. شاخصه بلده قلعه عظیمی است که همچون سلحشوری استوار ازشهر محافظت
می کند. هرچند که به مرور زمان و عدم توجه کافی این قلعه عظیم که از آن به
قلعه پولاد نام می برند دچار خرابی های بسیار شده ولی همچنان از برج
وباروهای آن سرافراز بر بلندی های شمال بلده بر بالای پوزه کوهی که رو به
جنوب است، ایستاده اند. تاریخ ساخت قلعه بسیار قدیمی است و تا دوره صفویه
دایر و مسکون بوده است. تا قبل از صفویه قدرت های محلی با ریاست ملک کیومرث
با دوسپتاتیو اولاد او، شاهان بنی کاووس بر قلعه حکومت می کردند وقلعه
پولادجز مقرهای حکومتی آنان بود. پس از انقراض آنان به دست صوفیه، منطقه
رستم داد(نور وکجورامروزی) روی ترقی ندید و قلاع ان همچون قلعه پولاد رو به
ویرانی نهاد.

قلعه پولاد دارای دروازه است که درست در بالای خانه های مسکونی واقع شده است و آثار آن امروزه تا حدودی بر جا مانده است. بر
اساس روایات، تخته پل قلعه از این دروازه تا نزدیک امام زاده اسماعیل که
در بلده است وجود داشت که روزها آن را می انداختند و اول غروب با زنجیرهایی
که داشت به طرف دروازه می کشیدند. بنای
قلعه شامل سه قسمت اصلی است و بارویی اطراف ان را احاطه کرده است. برج های
متعددی درهر سمت بارو به چشم می خورد و ارتفاع تعدادی از آنها که امروزه
بر جای مانده به بلندی هفت الی هشت متر می رسد. آب قلعه از چشمه مرتع ملرز
با تنبوشه به قلعه فرستاده می شده است در صورتی که قلعه بلده وسایر اماکن
تاریخی آن مورد بازسازی قرار گیرد، می تواند شهر را به یک منطقه گردشگری
تبدیل کند.

شهر بلده، مرکز بخش بلده از توابع شهرستان نور است که در میان دره ای زیبا و خوش آب و هوا در جهت شرقی – غربی قرار گرفته است

راه های ارتباطی :

در حال حاضر ۳ راه جهت دسترسی به این منطقه موجود است:

۱- از جاده چالوس، پس از گذر از تونل کندوان و قبل از روستای سیاه بیشه در محلی به نام پل زنگوله تابلویی شما را به سوی جاده ای به سمت شرق و آرامگاه نیما یوشیج راهنمایی میکند. در چند کیلومتر اول، جاده با شیب نسبتا زیادی به سمت بالا میرود تا به گردنه لاوش که به قولی با ۳۱۵۰ متر ارتفاع، بلندترین گردنه ماشین رو ایران است میرسد. در ادامه مسیر با شیب ملایمی در مسیر دره ای باریک و در کنار رودخانه ای کوچک به سمت بلده میرود. طول این مسیر از پل زنگوله تا بلده حدود ۶۵ کیلومتر است که با رانندگی متعارف پیمایش آن حدود ۷۵ دقیقه زمان میبرد. چشم انداز قله آزادکوه در سمت جنوب این جاده مناظر زیبایی را ایجاد کرده است.

۲- از جاده هراز، در حدود ۴۰ کیلومتری آمل در محلی به نام “هر دو رود”، با عبور از پل فلزی بزرگی در سمت غرب جاده وارد مسیر بلده شده و با طی مسافتی در حدود ۵۵ کیلومتر در داخل دره ای زیبا و در کنار رودخانه پر آب آن در زمان یک ساعت به مقصد میرسد.

۳- از شهر رویان در ۵ کیلومتری شهر نور جاده ای به سمت جنوب رفته که با عبور از مسیری جنگلی و زیبا پس از عبور از آبشار آب پری و روستای گلندرود به سمت گردنه سیاه سنگ با ارتفاع ۲۹۷۰ متر رفته و پس از طی مسافتی نزدیک به ۸۰ کیلومتر که حدود دو ساعت زمان میبرد به بلده میرسد. لازم به ذکر است در چند نقطه از این مسیر به علت ریزش کوه و رانش زمین جاده آسیب دیده است که دقت و هوشیاری زیاد در حین رانندگی را طلب میکند.

شهر بلده حالت مرکزیت این منطقه را داشته دارای امکانات لازم یک شهر کوچک، من جمله بانک، پاسگاه و بیمارستان میباشد. طبیعت سرسبز و وجود آب فراوان در این منطقه مکانی مناسب جهت گذران اوقات فراغت و کسب لذت از طبیعت بوجود آورده است. رودخانه این منطقه محل زندگی ماهی قزل آلای خال قرمز است که با تهیه پروانه روزانه از پاسگاه محیط زیست منطقه در فصل مجاز قابل صید میباشد. همچنین به علت حفاظت مطلوب این منطقه توسط محیط بانان سازمان محیط زیست، ارتفاعات منطقه محل زندگی جمعیت قابل قبولی از پستانداران شامل قوچ و میش، کل و بز، خرس قهوه ای و پلنگ میباشد.

در ارتفاعات مشرف به شهر بلده قلعه ای قدیمی به نام قلعه پولاد قرار دارد که با نیم ساعت پیاده میتوان به آن رسید.

 

 

 

فرستادن دیدگاه