http://noor-ngo.com

ناتل

سه شهر عظیم در این انجمن           ناتل کنار و دلرسره وجوربند

ناتل شهری قدیمی در استان مازندران واقع درشهرستان نور بخش مرکزی بنام ناتل کنارو در داخل جنگلی انبوه قراردارد که اکنون به صورت یک روستا باجمعیتی حدودا ۲۰ خانوار زندگی میکنند که بیشتر این خانواده ها ساکن اصلی منطقه وبا لقب شیخ میباشند، قبرستانی بزرگ در ناتل قراردارد که تمام اموات منطقه را به آنجا انتقال میدهند. بقعه شاه کیا سلطان و بقعه سید عبدالله موسوی شیرسوار از زیارتگاه معروف منطقه میباشد.

کشف بنای حاکم‌نشین در کاوش‌های شهر ناتل گالری عکس شهرستان نور (۱۲)

 

در کاوش‌های باستان‌شناسی شهر «ناتل» در شهرستان نور استان مازندران یک بنای حاکم‌نشین از زیر خاک بیرون آورده شد.
سرپرست هیأت کاوش‌ باستان‌شناسی ناتل در گفت‌وگو با خبرنگار بخش میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، توضیح داد: ناتل یکی از شهرهای مهم دوره‌ی اسلامی در منطقه‌ی غرب مازندران است که در کاوش‌های این فصل آن، بنایی پیدا شده است؛ این بنا مربع‌شکل و دارای اتاق‌هایی است که دورتادور آن رواق‌هایی قرار دارند. هم‌چنین دور این بنا، خندق بزرگی وجود دارد که در آن، آب جریان داشته و برای دفاع در مقابل حمله‌ها استفاده میشده است.
عبدالرضا مهاجرینژاد بیان کرد: در این بنا از سه نوع اندود و مصالح بسیار عالی استفاده شده و در چیدمان آن نیز ملات ساروج به‌کار رفته است.
وی ادامه داد: مهم‌ترین کشفیات ما در این شهر به این مربوط است که مستندات تاریخی ما براساس یافته‌های باستان‌شناسی و شواهد باستان‌شناسی برابری میکنند. در منابع تاریخی، اشاره شده که ناتل، شهری پرجمعیت در منطقه‌ای جنگلی بوده که ارتفاع آن از سطح دریا حدود ۹۰ متر و دارای برج، بارو و خندق است. هم‌چنین اشاره شده که این شهر در زمان صفویه به‌طور کامل از بین رفته است.
مهاجرینژاد اظهار کرد: در یافته‌های به‌دست آمده از کاوش‌ها، شواهد معماری نشان میدهند که بنای کشف‌شده براثر جنگ و درگیری تخریب شده و نیز مشخص است که تزیینات معماری بنا بسیار زیبا بوده است.
او با اشاره به این‌که در منابع ذکر‌ شده که پیش از دوران صفوی، دو سیل عظیم در این شهر رخ داده و قسمتی از آن‌را از بین برده است، گفت: در لایه‌هایی که بررسی کردیم، آثار سیل‌ مشخص شدند و در رسوب‌های حاصل از سیل نیز به سفال‌هایی برخورد کردیم که به ۷۰۰ یا ۸۰۰ سال پیش از میلاد تعلق دارند؛ ولی این‌که این سفال‌ها از کجا آمده‌اند، مشخص نیست، زیرا جایی که ما در آن کار میکنیم، یک شهر دوره‌ی اسلامی و به قرن دوم یا سوم هجری قمری متعلق است.
عضو هیأت علمی پژوهشکده‌ی باستان‌شناسی با بیان این‌که کل شهر حدود ۵۰ هکتار وسعت دارد و در دل جنگل‌های انبوه است، افزود: علاوه بر خندقی که دور دژ قرار دارد، یک خندق سراسری نیز با ارتفاع حدود شش متر و با سنگ‌های بزرگ رودخانه‌یی و ملات گل و آهک و گچ نیم‌کوب، کل شهر را دربرمیگیرد. این مسأله نشان میدهد که جنگ و گریز به‌صورت مداوم از قرن سوم تا قرن نهم در این شهر ادامه داشته است.

پایان فصل اول کاوش در شهر ناتل
مازندران – خبرنگار جام جم: فصل اول کاوش در محل حکومت حکمرانان محلی مازندران پایان یافت.
این محوطه تاریخی که قدمت آن به قرن اول دوره اسلامی بازمی گردد، شهر ناتل نام دارد.به گفته معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران، این منطقه طبق شواهد و قرائن محل حکومت حکمرانان محلی و نوادگان ساسانی بوده است.این بنا از یک پلان مربع شکل با رواق سراسری و ۱۴ اتاق با اندودهای متنوع و دیوارهای منقش تشکیل شده است که قالب آجری و دیوارهای صندوقی آن متعلق به قرن اول اسلامی است.وی تصریح کرد: این یک اثر حکومتی و تاسیسات جنبی است که به منظور حفاظت از خطرات احتمالی توسط خندقی به ارتفاع ۶ متر احاطه شده است

دسته بندی
کلمات کلیدی

فرستادن دیدگاه